Jak jednoduše zlepšit psychiku a posílit mozek pomocí stravy
Problémy duševního zdraví se léčí velmi složitě a mnozí z těch, co jimi trpí, udávají, že vystřídali několik různých psychiatrů a léčeb, dokud našli něco, co jim pomohlo alespoň trochu zvládat jejich stav.
Začíná to však vypadat tak, jako by návštěva běžného psychiatra kvůli problémům duševního zdraví byla něco podobného jako jít za kardiologem kvůli stavu kůže.
Mnohem větší příslib, co se týče úspěšného zvládnutí duševní poruchy, představuje nutriční psychiatrie.
Je to tím, že vědci stále častěji zjišťují, že špatný duševní stav je v mnoha případech způsoben nedostatkem základních živin. Mezi duševní poruchy související s nesprávnou výživou patří hlavně:
- deprese
- úzkost
- ADHD a nedostatek pozornosti
- bipolární porucha
- schizofrenie
S objevováním se stále většího množství informací poukazujících na toto důležité propojení se vzmáhá i obor nutriční psychiatrie. Ta se zaměřuje na léčbu duševních poruch pomocí stravy a doplňků stravy.
Příčiny mnoha psychických a duševních problémů
Základem mnoha problémů duševního zdraví je zánět v mozku.
Zánětlivá reakce, která ho vyvolává, se ve skutečnosti začíná ve střevě a dává se do souvislosti s nedostatkem živin, jako jsou vitamíny, minerální látky, omega-3 nenasycené mastné kyseliny a probiotika.
Ukázalo se, že náladu zlepšují doplňky stravy, jako jsou:
- vitamín D
- B komplex
- omega 3 mastné kyseliny
- hořčík
- zinek
S významným snížením úzkosti a deprese se také dává do souvislosti každodenní užívání probiotik.
To, že výživa hraje tak důležitou roli ve vašem duševním zdraví, dává smysl. Váš mozek je nakonec stále „zapnutý“ a ke své práci potřebuje palivo – a je pochopitelné dodávat mu to nejlepší palivo ve formě kvalitních, výživných potravin.
Dr. Eva Selhubová z Harvard Health dovádí tuto úvahu ještě dál tím, že poukazuje na to, že když používáte nízko-kvalitní palivo, jako jsou zpracované potraviny, výkon vašeho mozku trpí stejně jako výkon vašeho auta při levném nekvalitním benzínu.
Demonstrováno to bylo ve studiích jako byla ta holandská, která zjistila, že poškození drobných cév v důsledku konzumace špatné stravy může člověku zvýšit riziko deprese o téměř 60 %.
K tomuto závěru dospěli po prozkoumání údajů od 43 000 dospělých, z nichž více než 9 200 trpělo depresí.
Studie vědců z australské University of Melbourne zase zjistila, že ženy, které konzumovaly množství nezdravé stravy a stravy bohaté na cukr, měly o 50 % vyšší pravděpodobnost, že budou trpět úzkostí či depresí než ty, které se stravovaly zdravěji.
Jiná studie, publikovaná v časopise BMC Medicine, zjistila, že špatně se stravující jedinci s depresí, kteří začali konzumovat středomořskou stravu, zaznamenali významné zlepšení úrovně své deprese.
U třetiny z nich příznaky deprese dokonce zcela pominuly.
Výživa si zaslouží větší pozornost
Lékařské fakulty po celém světě se úvahami o výživě a její souvislosti s onemocněním bohužel velmi nezabývají. Předepisovat léky je také finančně mnohem výhodnější, a tak mnozí lékaři prostě nejsou motivováni k tomu, aby se zaměřovali spíše na výživu.
Rostoucí zájem o nutriční psychiatrii nemohl přijít v lepším čase, neboť antidepresiva obsahují vysokoúčinné látky, a ti, kteří je užívají (případně jejich blízcí), silně pociťují jejich vedlejší účinky.
Ty se spojují nejen se zdravotními problémy, ale také vyvolávají sebevražedné myšlenky. Navíc mnohé masové střelby v posledních letech byly spáchány právě jedinci užívajícími tyto léky.
Závěr
Současný systém po celém světě očividně nefunguje na lidi trpících depresí či jinými duševními poruchami.
Mnozí lidé s duševními poruchami čelí celoživotnímu boji, protože současná léčba jednoduše nesměřuje k hlavnímu zdroji jejich problémů.
Přechod na zdravější stravu a zaměření se na chybějící živiny by mohly mnoha lidem ušetřit zbytečné trápení.